Festo DSBC-80-125-D3-PPVA-N3 (3656640) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBC-80-125-D3-PPVA-N3
This Item:
Festo DSBC-63-250-D3-PPVA-N3 (3657872) Standards-Based Cyli
Festo DSBC-32-150-D3-PPSA-N3 (3659384) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Piston rod thread | M20x1,5 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod profile tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.4 to 12 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,8 |
| Dampening length [mm] | 31 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.721 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3.016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 810 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 92 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 2.660 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 39 |