Festo DSBG-80-250-PPVA-N3 (1646779) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-80-250-PPVA-N3
This Item:
Festo DSBG-50-320-PPVA-N3 (1646718) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-100-160-PPSA-N3 (1646821) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 250 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Piston rod thread | M20x1,5 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube Tension rod |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.4 to 12 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,8 |
| Dampening length [mm] | 31 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.721 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 810 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 85 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 2.660 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 39 |