Festo DSNU-16-80-PPV-A (19231) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-16-80-PPV-A
This Item:
Festo DSNU-16-40-PPV-A (19229) Standards-Based Cylind
Festo DSNU-16-15-PPV-A (1908267) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 80 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Piston rod thread | M6 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,15 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 103,7 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 89,9 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 2 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 120,6 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 23,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 4,6 |