Festo DSNU-16-125-PPV-A (19233) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-16-125-PPV-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-50-160-PPV-A (196046) Round Cylinder
Festo DSNU-25-300-P-A (19228) Standards-Based Cylind
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Piston rod thread | M6 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 103,7 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 89,9 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 2 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 120,6 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 23,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 4,6 |