Festo DSNU-25-80-P-A (19222) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-25-80-P-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo ESNU-63-50-P-A (196387) Round Cylinder
Festo DSNU-63-25-P-A (196010) Round Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 80 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,4 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 238,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 294,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 71,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11,0 |