Festo DZH-16-100-PPV-A (151149) Flat Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DZH-16-100-PPV-A
Flat Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DZH-50-200-PPV-A (14070) Flat Cylinder
Festo DZH-32-200-PPV-A (14048) Flat Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 16 mm Equivalent diameter |
| Max. twist angle of the piston rod ± [deg] | 3,10 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| installation position | arbitrary |
| Principle of operation | double acting |
| Construction set up | Piston piston rod |
| Position detection | For proximity switch |
| Anti-twist lock / guide | Oval piston |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Dampening length [mm] | 14 |
| Max. torque of anti-rotation safety [Nm] | 0,5 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 104,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 121 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 140 |