Festo DZH-25-125-PPV-A (151126) Flat Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DZH-25-125-PPV-A
This Item:
Festo DZH-63-25-PPV-A (14074) Flat Cylinder
Festo DZH-20-25-PPV-A (151134) Flat Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 25 mm Equivalent diameter |
| Max. twist angle of the piston rod ± [deg] | 2,40 |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Dampening length [mm] | 17 |
| Max. torque of anti-rotation safety [Nm] | 0,8 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 295 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 21 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 330 |