Festo DZH-50-160-PPV-A (14069) Flat Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DZH-50-160-PPV-A
This Item:
Festo DZH-16-50-PPV-A (151147) Flat Cylinder
Festo DZH-63-125-PPV-A (14079) Flat Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 160 |
| Piston diameter | 50 mm Equivalent diameter |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 989,6 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.178 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 60 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.200 |