Festo ESNU-40-10-P-A (196379) Round Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ESNU-40-10-P-A
Round Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-16-35-PPS-A (1908278) Standards-Based Cyli
Festo DSNU-63-80-P-A (196013) Round Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Piston rod thread | M12x1,25 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 687,6 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 230,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 24,0 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 661,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |
| Fastening type | With Accessories |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Material information | RoHs compliant |
| Cover material | Aluminium wrought alloy |
| Seals material | NBR TPE-U(PU) |
| Piston rod material | High-alloyed steel |
| Cylinder tube material | High-alloyed stainless steels |
| Spring return force for retracted piston rod [N] | 60 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 60 |