Festo DSNU-25-400-P-A (35191) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-25-400-P-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-20-320-PPS-A (559281) Standards-Based Cylin
Festo DSNU-25-400-PPS-A (559293) Standards-Based Cylin
Total price
| Stroke [mm] | 400 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,4 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 238,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |
| Seals material | NBR TPE-U(PU) |
| Piston rod material | High-alloyed stainless steels |
| Cylinder tube material | High-alloyed stainless steels |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 294,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 71,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11,0 |