Festo MPPE-3-1/2-1-010-B (161172) Proportional Pressure
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
MPPE-3-1/2-1-010-B
Proportional Pressure
Frequently Bought Together
This Item:
Festo VPPM-8L-L-1-G14-0L6H-V1N-S1 (571294) Proportional Pressure
Festo VPPM-8L-L-1-G14-0L10H-A4N-S1 (571288) Proportional Pressure
Total price
| Nominal width ventilation [mm] | 11 |
| Nominal width venting [mm] | 12 |
| Actuation type | Electrical |
| Sealing principle | Soft |
| installation position | arbitrary |
| Construction set up | Pre-controlled piston control valve |
| Short circuit resistance | for all electrical connections |
| Reverse polarity protection | for all electrical connections |
| Valve function | 3-way proportional pressure regulator valve closed |
| Operating pressure [bar] | <= 2 bar |
| Pressure regulation range [bar] | 0 to 1 |
| Input pressure 1 [bar] | 1,5 bis 2 |
| Max. pressure hysteresis [bar] | 0,03 |
| Shifting time off [ms] | 500 |
| Shifting time on [ms] | 70 |
| Operating voltage range DC [V] | 18 to 30 |
| Reference voltage [V] | 10 |
| residual ripple | 10 % |
| TARGET / ACTUAL value | Voltage type 0 - 10 V |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] Inert gases |
| Permission | RCM mark |
| KC-mark | KC-EMV |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU EMC directive |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| Medium temperature [°C] | 0 to 60 |
| Protection category | IP65 |
| ambient temperature [°C] | 0 to 50 |
| Product weight [g] | 2.400 |
| Electrical connection | M16x0,75 8 pin In compliance with DIN 45326 Round shape Plug |