Festo ADVU-16-15-A-P-A (156595) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-16-15-A-P-A
This Item:
Festo AEVU-50-10-P-A (156960) Compact Cylinder
Festo AEVU-100-10-P-A (156972) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 15 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1.2 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,10 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 90 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 121 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 12 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 15 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 89 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 4 |