Festo ADVU-32-60-A-P-A (156624) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-32-60-A-P-A
This Item:
Festo ADVULQ-63-40-A-P-A (156822) Compact Cylinder
Festo AEVU-80-20-P-A (156970) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 60 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 415 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 483 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 49 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 300 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |