Festo ADVULQ-25-10-P-A (156695) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVULQ-25-10-P-A
This Item:
Festo ADVU-16-5-P-A (156507) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-80-20-A-P-A (156828) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,10 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 295 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 26 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 28 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 180 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |