Festo ADVULQ-63-50-A-P-A (156823) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVULQ-63-50-A-P-A
This Item:
Festo AEVUZ-20-5-A-P-A (157262) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-80-25-P-A (156743) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,70 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.750 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 134 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 107 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |