Festo AEVU-100-25-A-P-A (157021) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVU-100-25-A-P-A
This Item:
Festo AEVU-40-15-A-P-A (157003) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-63-20-A-P-A (157288) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 25 |
| Piston diameter | 100 mm |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,00 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 4.516 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 614 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 177 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 2.797 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 38 |