Festo DFC-10-15-P-A-KF (189475) Mini Guided Drive
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DFC-10-15-P-A-KF
Mini Guided Drive
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DPZJ-32-80-P-A-KF-S2 (162156) Twin-Piston Cylinder
Festo DPZ-20-50-P-A-KF (162064) Twin-Piston Cylinder
Total price
| Centre of mass distance of payload to Joch plate [mm] | 15 |
| Stroke [mm] | 15 |
| Piston diameter | 10 mm |
| Operating mode actuator unit | Joch |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Guide | ball guide |
| Construction set up | Guide |
| Position detection | For proximity switch |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| Max. speed [m/s] | 1 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 0 - No corrosion stressing |
| ambient temperature [°C] | -5 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,050 |
| Max. torque Mx [Nm] | 0,30 |
| Max. usable load depending on the stroke at a defined distance xs [N] | 9,8 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 35,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 47,0 |
| Moving mass [g] | 27,2 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 27,2 |
| Product weight [g] | 108,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 7,2 |