Festo DGST-10-20-E1A (8078840) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-10-20-E1A
This Item:
Festo DGST-20-80-PA (8085144) Mini Slide
Festo DGSL-16-50-Y3A (544001) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 10 mm |
| Operating mode actuator unit | Joch |
| Dampening | Elastomerdämpfung, beidseitig, Hub nicht einstellbar |
| installation position | arbitrary |
| Guide | ball guide |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,3 mm |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,050 |
| Dampening length [mm] | 1,6 |
| Max. force Fy [N] | 480 |
| Max. force Fz [N] | 480 |
| Max. torque Mx [Nm] | 3,0 |
| Max. torque My [Nm] | 3,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 3,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 79 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 94 |