Festo DGST-16-125-Y12A (8085181) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-16-125-Y12A
This Item:
Festo DGST-25-30-PA (8085151) Mini Slide
Festo DGST-20-40-Y12A (8085184) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,02 mm |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,850 |
| Dampening length [mm] | 5,0 |
| Max. force Fy [N] | 960 |
| Max. force Fz [N] | 960 |
| Max. torque Mx [Nm] | 14,0 |
| Max. torque My [Nm] | 15,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 15,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 207 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 241 |