Festo DGST-20-10-E1A (8078862) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-20-10-E1A
Mini Slide
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DGST-12-30-E1A (8078848) Mini Slide
Festo DGSL-16-50-Y3A (544001) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 20 mm |
| Operating mode actuator unit | Joch |
| Dampening | Elastomerdämpfung, beidseitig, Hub nicht einstellbar |
| installation position | arbitrary |
| Guide | Ball cage guide |
| Construction set up | Doppelkolben Joch Kolbenstange Schlitten |
| Position detection | For proximity switch |
| Operating pressure [bar] | 1 to 8 |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,3 mm |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 1 - low corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,200 |
| Dampening length [mm] | 1,0 |
| Max. force Fy [N] | 1.600 |
| Max. force Fz [N] | 1.600 |
| Max. torque Mx [Nm] | 16,0 |
| Max. torque My [Nm] | 18,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 18,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 317 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 377 |