Festo DSBG-40-200-PPSA-N3 (1646566) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-40-200-PPSA-N3
Standards-Based Cyli
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSBG-100-200-PPSA-N3 (1646822) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-160-400-P-N3 (2536758) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 200 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Piston rod thread | M12x1,25 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| installation position | arbitrary |
| Complies to standard | ISO 15552 |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube Tension rod |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 12 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,7 |
| Dampening length [mm] | 19 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 633 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 754 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 205 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 35 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 740 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |