Festo DSBG-32-200-PPSA-N3 (1645467) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-32-200-PPSA-N3
This Item:
Festo DSBG-32-500-PPSA-N3 (1645471) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-100-100-PPSA-N3 (1646819) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 200 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| Dampening length [mm] | 17 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 415 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 415 to 483 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 110 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 25 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 465 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |