Festo DSBG-40-250-PPVA-N3 (1646555) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-40-250-PPVA-N3
This Item:
Festo DSBG-50-80-PPSA-N3 (1646726) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-200-160-PPVA-N3 (2390145) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 250 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Piston rod thread | M12x1,25 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Dampening length [mm] | 19 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 633 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 754 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 205 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 35 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 740 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |