Festo HGPL-25-20-A-B (3361483) Parallel Gripper
FESTO
Original product
Net price (excl. VAT)
€1,333.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FES-3361483
Manufacturer no.
HGPL-25-20-A-B
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.HGPL-25-20-A-B
EAN4052568269203
Customs tariff number84798997
ConditionNew
Article
FES-3361483
Parallel Gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,333.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo HGPM-12-EZ-G6 (197568) Parallel Gripper
€391.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo DHEB-12-E-D-S-P (1320778) Bellows Gripper
€134.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| size | 25 |
| Stroke per gripper jaw [mm] | 20 |
| Max. exchange precision [mm] | < 0,2 mm |
| Max. gripper jaw play ax, ay [deg] | < 0.2 deg |
| Max. gripper jaw play Sz [mm] | < 0,05 mm |
| Rotational symmetry [mm] | <= 0,2 mm |
| Repeatability grippers [mm] | < 0,03 mm |
| Quantity Gripper jaws | 2 |
| installation position | arbitrary |
| Principle of operation | double acting |
| Gripper function | Parallel |
| Construction set up | Double piston Guide Piston pusher T-shape Toothed rack/pinion |
| Position detection | For proximity switch |
| Open total gripping force at 6 bar [N] | 412 |
| Close total gripping force at 6 bar [N] | 512 |
| Operating pressure [bar] | 3 to 8 |
| Max. working frequency gripper [Hz] | < 1 Hz |
| Min. opening time a 6 bar [ms] | 170 |
| Min. closing time at 6 bar [ms] | 150 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Information about operating and control medium | Oiled operation possible (required in further operations) |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | 5 to 60 |
| Open gripper jaws at gripping force of 6 bar [N] | 206 |
| Close gripper jaws at gripping force at 6 bar [N] | 256 |
| Mass inertia [kg/cm²] | 11,98 |
| Max. force on gripper jaws Fz static [N] | 1.500 |
| Max. torque on gripper jaws Mx static [Nm] | 100 |
| Max. torque on gripper jaws My static [Nm] | 60 |
| Max. torque on gripper jaws Mz static [Nm] | 70 |
| Lubrication interval guide elements [Mio SP] | 5 |
| Max. mass per external griper finger [g] | 250 |
| Product weight [g] | 1.015 |
| Fastening type | Female thread and centring sleeve With Throughway bore and centring sleeve |
| Pneumatic connection | M5 |
| Material information | Copper and PTFE-free RoHs compliant |
| Housing material | aluminium Smooth anodised |
| Gripper jaws material | hardened Steel |
| Manufacturer Nr. | HGPL-25-20-A-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| EAN | 4052568269203 |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 84798997 |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










