Festo DGST-10-100-E1A (8078845) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-10-100-E1A
Mini Slide
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DGSL-6-10-EA (570161) Mini Slide
Festo DGSL-16-150-PA (543990) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 10 mm |
| Operating mode actuator unit | Joch |
| Dampening | Elastomerdämpfung, beidseitig, Hub nicht einstellbar |
| installation position | arbitrary |
| Guide | ball guide |
| Construction set up | Doppelkolben Joch Kolbenstange Schlitten |
| Position detection | For proximity switch |
| Operating pressure [bar] | 1 to 8 |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,3 mm |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 1 - low corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,050 |
| Dampening length [mm] | 1,6 |
| Max. force Fy [N] | 530 |
| Max. force Fz [N] | 530 |
| Max. torque Mx [Nm] | 6,0 |
| Max. torque My [Nm] | 6,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 6,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 79 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 94 |