Festo DGST-12-40-E1A (8078849) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-12-40-E1A
This Item:
Festo DGSL-16-100-EA (570193) Mini Slide
Festo SLS-10-5-P-A (170491) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 40 |
| Piston diameter | 12 mm |
| installation position | arbitrary |
| Guide | ball guide |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,3 mm |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,070 |
| Dampening length [mm] | 1,1 |
| Max. force Fy [N] | 560 |
| Max. force Fz [N] | 560 |
| Max. torque Mx [Nm] | 5,8 |
| Max. torque My [Nm] | 5,8 |
| Max. torque Mz [Nm] | 5,8 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 102 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 136 |