Festo DGST-16-50-Y12A (8085178) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-16-50-Y12A
This Item:
Festo DGSL-12-80-Y3A (543980) Mini Slide
Festo DGSL-16-20-EA (570188) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,02 mm |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,850 |
| Dampening length [mm] | 5,0 |
| Max. force Fy [N] | 900 |
| Max. force Fz [N] | 900 |
| Max. torque Mx [Nm] | 11,3 |
| Max. torque My [Nm] | 8,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 8,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 207 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 241 |