Festo DGST-20-50-E1A (8078866) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-20-50-E1A
This Item:
Festo DGSL-8-40-EA (570169) Mini Slide
Festo DGST-20-80-E1A (8078867) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 20 mm |
| installation position | arbitrary |
| Guide | Ball cage guide |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,3 mm |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,200 |
| Dampening length [mm] | 1,0 |
| Max. force Fy [N] | 1.080 |
| Max. force Fz [N] | 1.080 |
| Max. torque Mx [Nm] | 9,0 |
| Max. torque My [Nm] | 10,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 10,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 317 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 377 |