Festo DGST-25-150-E1A (8078880) Mini Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGST-25-150-E1A
This Item:
Festo DGSL-10-80-EA (570177) Mini Slide
Festo DGST-25-40-PA (8085152) Mini Slide
Total price
| Stroke [mm] | 150 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Operating mode actuator unit | Joch |
| Dampening | Elastomerdämpfung, beidseitig, Hub nicht einstellbar |
| Max. speed [m/s] | 0,5 |
| Repeatability | <= 0,3 mm |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,300 |
| Dampening length [mm] | 1,2 |
| Max. force Fy [N] | 1.300 |
| Max. force Fz [N] | 1.300 |
| Max. torque Mx [Nm] | 20,0 |
| Max. torque My [Nm] | 17,0 |
| Max. torque Mz [Nm] | 17,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 495 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 589 |