Festo DSNU-20-40-PPV-A (19236) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-20-40-PPV-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-20-80-PPV-A (19238) Standards-Based Cylind
Festo DSNU-10-20-P-A (1908252) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 40 |
| Piston diameter | 20 mm |
| Piston rod thread | M8 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 158,3 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 186,8 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 4 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 188,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 44,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 7,2 |