Festo DWA-63-125-Y-AB-G (565770) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DWA-63-125-Y-AB-G
This Item:
Festo DWA-50-150-Y-AB-G (565761) Hinge Cylinder
Festo CLR-32-20-R-P-A-B (543179) Linear/Swivel Clamp
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Dampening length [mm] | 20 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.682 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 741 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 42 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.600 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |