Festo DWC-50-150-Y-A (558096) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DWC-50-150-Y-A
This Item:
Festo DWB-50-75-Y-AB-G (565763) Hinge Cylinder
Festo DWB-50-100-Y-A (549560) Hinge Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 150 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Position detection | For proximity switch |
| Dampening length [mm] | 20 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 990 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.178 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 664 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 37 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.338 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |