Festo PEV-1/4-WD-LED-230 (164275) Angled Plug Socket
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
PEV-1/4-WD-LED-230
Angled Plug Socket
Frequently Bought Together
This Item:
Festo PEV-1/4-A-WD (161209) Angled Plug Socket
Festo SDE5-V1-O-Q6E-P-M8 (527461) Pressure Sensor
Total price
| Material information | RoHs compliant |
| Fastening type | With throughway bores |
| Electrical connection | 4 pin Angled socket |
| Protection category | IP65 |
| ambient temperature [°C] | -40 to 90 |
| Permission | RCM mark |
| Switching status indicator | LED yellow |
| Operating voltage range DC [V] | <= 180 V |
| Current carrying capacity [A] | 8 |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU EMC directive to EU low voltage directive |
| Operating voltage range AC [V] | <= 230 V |