Festo ADVULQ-40-60-A-P-A (156806) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVULQ-40-60-A-P-A
This Item:
Festo ADVU-20-10-A-P-A (156601) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-16-20-P-A (156682) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 60 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.8 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,52 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 686 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 754 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 63 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 59 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 433 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |