Festo DSBG-80-320-PPSA-N3 (1646794) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-80-320-PPSA-N3
This Item:
Festo DSBG-125-80-PPSA-N3 (2159910) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-63-160-PPSA-N3 (1646761) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 320 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Piston rod thread | M20x1,5 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| Dampening length [mm] | 31 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.721 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 810 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 85 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 2.660 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 39 |