Festo DSNU-25-250-PPS-A (559290) Standards-Based Cylin
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-25-250-PPS-A
Standards-Based Cylin
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-63-125-PPS-A (559330) Round Cylinder
Festo DSNU-20-30-P-A (1908284) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 250 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| installation position | arbitrary |
| Complies to standard | CETOP RP 52 P ISO 6432 |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| Principle of operation | double acting |
| Maritime classification | see Certificate |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,4 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 238,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |
| Fastening type | With Accessories |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Material information | RoHs compliant |
| Cover material | Aluminium wrought alloy No-colour anodised |
| Seals material | TPE-U(PU) NBR |
| Piston rod material | High-alloyed stainless steels |
| Cylinder tube material | High-alloyed stainless steels |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 294,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 71,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11,0 |