Festo ESNU-10-10-P-A (19257) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ESNU-10-10-P-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-25-50-P-A (19221) Standards-Based Cylind
Festo DSNU-25-150-PPS-A (1908327) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 10 mm |
| Piston rod thread | M4 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Complies to standard | CETOP RP 52 P ISO 6432 |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1.5 to 10 |
| Principle of operation | Pressing single action |
| Maritime classification | see Certificate |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,05 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 41,6 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 8,5 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 2,7 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 37,3 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 1 |