Festo SPAU-P10R-T-R14M-L-PNLK-PNVBA# (8001208) Pressure Sensor
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
SPAU-P10R-T-R14M-L-PNLK-PNVBA#
Pressure Sensor
Frequently Bought Together
This Item:
Festo SPTW-P2R-G14-VD-M12 (8000111) Pressure Transmitter
Festo SDE3-V1M-B-HQ4-2P-M8 (568667) Pressure Sensor
Total price
| Permission | c UL us - Listed (OL) RCM Mark |
| KC-mark | KC-EMV |
| Material information | RoHs compliant |
| Measured parameter | Relative pressure |
| Measurement process | Piezoresistive pressure sensor |
| Pressure measurement range starting value [bar] | 0 |
| Pressure measurement range end value [bar] | 10 |
| Overload range [bar] | 15 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] Inert gases |
| Information about operating and control medium | Oiled operation possible |
| Medium temperature [°C] | 0 to 50 |
| ambient temperature [°C] | 0 to 50 |
| Resolution analogue-digital converter [Bit] | 12 |
| Accuracy FS [%FS] | 1,5 |
| Repeatability in ± %FS [%FS] | 0,3 |
| Temperature coefficient in ± %FS/K [%FS/K] | 0,05 |
| Control output | 2 x PNP or 2 x NPN switchable |
| Switch function | Freely programmable |
| Switching element function | Opener/closer switchable |
| Max. output current [mA] | 100 |
| Analogue output | 0 - 10 V 4 - 20 mA 1 - 5 V |
| Rise time [ms] | 3 |
| Max. load resistance current output [Ohm] | 500 |
| Min. load resistance voltage output [kOhm] | 10 |
| Short circuit resistance | yes |
| Report | IO-Link |
| IO-Link, report | Device V 1.1 |
| IO-Link, profile | Smart sensor profile |
| IO-Link, communication mode | COM2 (38.4 kBaud) |
| IO-Link, SIO mode support | yes |
| IO-Link, port type | A |
| IO-Link, process data width OUT | 0 Bytes |
| IO-Link, process data width IN | 2 Bytes |
| IO-Link, minimum cycle time | 3 ms |
| IO-Link, data memory needed [Byte] | 500 |
| Operating voltage range DC [V] | 20 to 30 |
| Reverse polarity protection | for all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Plug |
| Electrical connection 1, connection technology | M12x1 A coded to EN 61076-2-101 |