Nitto Kohki TW-9. Spring Balancer - Spring Balancer Series
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€193.42
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-169000051
Manufacturer no.
TW-9
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TW-9
ConditionNew
Article
NHK-169000051
Federzug verbessert Arbeitssicherheit und Effizienz
Frequently Bought Together
-
This Item:
€193.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki B-30 CL. Pneumatic Belt Grinders - Belton
€799.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki EJC-32A 115V. Electric Needle Scaler - Jet Chisel
€1,009.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Spring balancer improves work safety and efficiency
Our spring balancers offer a simple and cost-effective solution to reduce the load when handling tools, improving work safety and efficiency. The range of spring balancers covers a tool capacity from 0.5 to 70 kg with a maximum cable length of 1.5 metres.
Specification
| Capacity: | 4,5-9,0 kg |
| Stroke: | 1,3 m |
| Weight: | 3,4 kg |
| Manufacturer Nr. | TW-9 |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










