Festo ADVU-63-15-A-P-A (156646) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-63-15-A-P-A
This Item:
Festo AEVUZ-16-20-P-A (157214) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-16-10-A-P-A (157258) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 15 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.750 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 134 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 107 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.059 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |