Festo DSBG-160-125-P-N3 (2536752) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-160-125-P-N3
This Item:
Festo DSBG-50-250-PPSA-N3 (1646731) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-50-125-PPVA-N3 (1646714) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 160 mm |
| Piston rod thread | M36x2 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 3,3 |
| Dampening length [mm] | 48 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 11.310 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 12064 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 4.292 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 97 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 11.751 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 208 |