Festo DSBG-50-320-PPSA-N3 (1646732) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-50-320-PPSA-N3
This Item:
Festo DSBG-125-80-PPVA-N3 (2159625) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-125-500-PPVA-N3 (2159633) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 320 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| Dampening length [mm] | 22 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 990 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1178 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 365 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 52 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.190 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |