Festo DSNU-25-100-PPS-A (559286) Standards-Based Cylin
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-25-100-PPS-A
Standards-Based Cylin
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-50-50-PPS-A (559317) Round Cylinder
Festo DSNU-20-20-PPV-A (1908291) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,4 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 238,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 294,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 71,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11,0 |