Festo DSNU-25-60-P-A (1908309) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-25-60-P-A
Standards-Based Cyli
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-32-50-PPV-A (196022) Round Cylinder
Festo DSNU-20-40-PPV-A (19236) Standards-Based Cylind
Total price
| Stroke [mm] | 60 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,4 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 238,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 294,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 71,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11,0 |