Festo DSNU-25-40-PPV-A (19245) Standards-Based Cylind
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-25-40-PPV-A
Standards-Based Cylind
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSNU-16-100-P-A (19203) Standards-Based Cylind
Festo DSNU-16-20-P-A (1908260) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 40 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 247,4 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 238,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 294,5 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 71,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 11,0 |