C.K T3782DEF 115. Sensoplus ESD side cutters with wire holder, without bevel, 125 mm
C.K
Original product
Net price (excl. VAT)
€45.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL19064
Manufacturer no.
T3782DEF 115
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T3782DEF 115
ConditionNew
Article
WL19064
Sensoplus ESD side cutters with wire holder, without bevel, 125 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€45.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 74 05 200 SB. Kraft-Seitenschneider mit Mehrkomponenten-Hüllen, verchromt, 200 mm (SB-Karte/Blister)
€35.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 8161. side cutters, 80 series, oval jaws, fine bevel, 0.3-2 mm
€69.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Alloyed special steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability
- Precise box joint for permanent, adjustment free jaw alignment
- Induction hardened cutting edges for long life
- Mirror polished surfaces as security against chromium particles flaking
- Captive spot-welded double leaf springs guarantee optimum function over the entire service life
- Ergonomically designed two-component handle, non-slip for increased comfort and better handling
- Fully ESD compliant, dissipative in all areas
- According to IEC 61340 5.1 & 5.2
- Oval head shape, with wire holder
- Wafer type: Without wafer
- cutting edge length: 13 mm
- total length: 125 mm
- Cutting capacities Wires: Hard: - mm / Medium hard: 0.8 mm / Soft: 1.5 mm
- without bevel
Product details
| item number | WL19064 |
| model | 3782DEF-115 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T3782DEF 115 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 75 mm x 8 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 160 mm x 60 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| total length | 125 mm |
| VDE | no |
| Cut form | without bevel |
| ESD safe | yes |
| tool length | 125 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| description cutting capacity | cutting capacity: soft steel D = 1.0 mm, copper D = 1.5 mm |
| lenght of jaws | 12 mm |
| Manufacturer Nr. | T3782DEF 115 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










