Bahco 2784-3.5. Watchmaker's screwdriver for slotted screws with precision handle 3.5 × 110 mm
BAHCO
Original product
Net price (excl. VAT)
€58.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL53585
Manufacturer no.
2784-3.5
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.2784-3.5
ConditionNew
Article
WL53585
Watchmaker's screwdriver for slotted screws with precision handle 3.5 × 110 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€58.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 95 11 200 SB. Kabelschere mit Doppelschneide mit Kunststoff überzogen, brüniert, 200 mm (SB-Karte/Blister)
€40.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T4655. Socket wrench set, 1/4" drive, metric, 39 pieces
€78.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Fast, simple and precise turning
- For slotted screws
- Precision screwdriver
- By pressing the knob, the wedge in the blade turns until the screw is held firmly and can thus be easily brought up to the threaded hole
- Fast, simple and precise turning
- brass handle
- Burnished tip for higher accuracy
- Fast, simple and precise turning
- 2-component handle for comfortable handling and high power transmission to the blade
- The rotating end allows a quick and comfortable finger movement during screwing
- For comfortable and safe working
Product details
| item number | WL53585 |
| model | 2784-3.5 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 2784-3.5 |
| dimensions (LxWxH) | 104 mm x 12 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| Blade thickness | 0.6 mm |
| type of screw | slot |
| Handle width | 6 mm |
| VDE | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 83 mm |
| tool length | 104 mm |
| handle diameter | 6 mm |
| blade width | 3.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 2784-3.5 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










