Auer EO 18,8+DM. Eimer oval
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€4.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
EO 18,8+DM
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Country of originGermany
ConditionNew
Article
EO 18,8+DM
Eimer & Dosen
Frequently Bought Together
-
This Item:
€4.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ER 30-375+DM. Pails ro with, 30 liter
€6.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SC IG 0.3-99 F6. Screw-top jars with comfort handle, White pail, white lid
€2.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Comprising | Pail with lid, metal handle with handhold |
| Outer dimensions L x W x H | 39.1 x 30.1 x 28 cm |
| Internal dimension height | 25.9 cm |
| ISO-Volume | 18.8 liter |
| Colour | traffic white similar RAL 9016 |
| Weight | 771 g |
| weight-bearing capacity | 28.2 kg |
| load | 141 kg |
| Handle | Metal handle with handhold |
| Lid | with lid |
| Material | PP |
| Manufacturer | Auer |
|---|---|
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 1.000000 |
| Note | Stück auf Palette - 324 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










