BBG 1210K SASC. Big boxes with SA/SC locking system
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€408.66
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
BBG 1210K SASC
Manufacturer no.
BBG 1210K SASC
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.BBG 1210K SASC
Country of originGermany
ConditionNew
Article
BBG 1210K SASC
A safe combination
AUER Packaging's closed big box with SA/SC closing system is provided with fixing hinges (SA) and padlocks (SV). This combination provides excellent protection for the contents from unauthorised access and it can be pre-installed in the factory or ordered subsequently as an accessory.
AUER Packaging's closed big box with SA/SC closing system is provided with fixing hinges (SA) and padlocks (SV). This combination provides excellent protection for the contents from unauthorised access and it can be pre-installed in the factory or ordered subsequently as an accessory.
- With lid
- Pre-installed in factory or as accessory
- Robust and especially secure
- Optimal protection for contents
Frequently Bought Together
-
This Item:
€408.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BBG 1210R SC. Big boxes with SC locking system
€456.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ED 86/42 HG 2S. Abschließbare Eurobehälter, 80x60x43,5 cm
€146.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions (without locking system) L x W x H | 120 x 100 x 83 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 61 cm |
| Design | Base and sides closed 3 skids 2 fixing hinges SA, 2 padlocks with eyebolts SC with lid |
| Material | 1 A new material HD-PE |
| Weight | 49.41 kg |
| Note | Do not fill with liquids |
| Colour | Base: silver grey similar RAL 7001 skids: traffic black similar RAL 9017 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | BBG 1210K SASC |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 51.570000 |
| Note | External dimensions (without locking system) |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










