ESD EK 2/150 43. ESD insertable bins 2 crosswise compartments, 15 cm
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€7.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ESD EK 2/150 43
Manufacturer no.
ESD EK 2/150 43
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.ESD EK 2/150 43
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ESD EK 2/150 43
Height: 15 cmFlexibly subdivided
AUER Packaging's ESD insertable bin is the ideal solution for flexibly subdividing ESD Euro containers. It can first be filled and pre-picked with varying loads of initial parts and then combined with other insertable bins in the Euro container. A Euro container with basic dimensions of 60x40 cm can hold up to eight insertable bins.
AUER Packaging's ESD insertable bin is the ideal solution for flexibly subdividing ESD Euro containers. It can first be filled and pre-picked with varying loads of initial parts and then combined with other insertable bins in the Euro container. A Euro container with basic dimensions of 60x40 cm can hold up to eight insertable bins.
- Electrically conductive material
- Grip rim for easy handling
- Stackable due to reinforced rim
- Variety of possible loading options
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
A6. Adapter with seal
€61.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
EK 2/100 43. Insertable bins 2 crosswise compartments, 10 cm
€3.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 26.6 x 18.4 x 15 cm |
| Weight | 274 g |
| Suitable for | Euro container 40 x 30 cm |
| Division | 2-part partition cross |
| Material | ESD PS |
| Colour | traffic black similar RAL 9017 |
| Height | 15 cm |
| Special volume resistance | 10³ < 10¹⁰ Ohm/cm |
| Surface resistance | 10³ < 10¹⁰ Ohm |
| Execution | ESD (antistatic) |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | ESD EK 2/150 43 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 0.009900 |
| Note | Stück auf Palette - 300 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










